Ako hľadať prácu na internete

 

 

Pri hľadaní vhodnej práce sa ako prvé obrátime na internet. Vďaka internetu získate rýchlo prehľad o aktuálnych voľných pracovných miestach v každej profesii. Nie len ľudia, ktorí prácu hľadajú ale aj čoraz viac zamestnávateľov práve prostredníctvom internetu hľadá nových zamestnancov. 

 

 

Pracovné ponuky na internete

Existuje veľké množstvo rôznych webových stránok, portálov, ktoré sa zameriavajú práve na pracovné ponuky. Každý deň v nich nájdete nové inzeráty, ktoré pribúdajú v priebehu celého dňa. Pracovné ponuky si môžete prezerať prostredníctvom filtra. Filtrovať ponuky môžete podľa profesie, mesta, kraja, pracovnej oblasti, požadovaného vzdelania alebo podľa druhu pracovného úväzku či platu.

Pokiaľ nehľadáte konkrétne zamestnanie môžete si inzeráty prezrieť podľa dátumu pridania. Získate tak prehľad o najnovších voľných pracovných miestach. 

 

Pracovný pomer

Na internete nájdete rôzne pracovné ponuky, na základe ktorých môžete uzavrieť rôzne pracovné dohody.  Nájdete tu prácu na dobu určitú alebo neurčitú, prácu na dohodu, dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o brigádnickej práci pre študenta. Hlavný rozdiel medzi nimi je v počte odpracovaných hodín.

 

Ak vám z akéhokoľvek dôvodu nevyhovuje práca na plný pracovný úväzok môžete si na internete nájsť pracovný pomer na kratší pracovný čas. Na dĺžke pracovného času sa dohodnete so zamestnávateľom. Zamestnanie si cez internet tak môžu nájsť nie len nezamestnaní ľudia, ale aj mamičky na materskej dovolenke alebo aj dôchodcovia.

 

 

Rozšírte hľadanie

Nedarí sa vám nájsť na internete vhodnú prácu? Nehľadajte len pracovnú pozíciu, v ktorej sa chcete zamestnať ale rozšírte hľadanie na celé odvetvie. Ak hľadáte napríklad prácu kuchára prezrite si ponuku prác v oblasti gastronómie. 

 

Ďalším dôvodom, prečo sa vám nedarí nájsť vhodné zamestnanie môže byť hľadanie zamestnania v jednom meste. Rozšírte hľadanie o pár kilometrov ďalej. Možno v susednom okrese, alebo vedľajšom mestečku je zamestnávateľ, ktorý už nejaký čas márne hľadá zamestnanca s vašimi kvalitami. 

 

 

Pracovné ponuky do mailu

Ak máte možnosť je dobré sa na portáloch zaregistrovať a nechávať si posielať konkrétny typ pracovných ponúk do mailu. Budete mať tak vždy aktuálne ponuky priamo v mailovej schránke a nemusíte sa prehrabávať kopou pracovných ponúk, ktoré vás nezaujímajú. 

 

Na druhú stranu môžete takto prísť o ponuku, ktorá by vás oslovila. Viacero spoločností  si zamestnancov zaškolí, investuje do ich ďalšieho vzdelania a pošle ich na rôzne kurzy.  To, že hľadáte prácu ako čašník neznamená, že sa nemôžete zamestnať ako barista či barman, navyše ak vám zamestnávateľ ponúka preplatenie kurzu. 

 

 

Nechajte sa objaviť

Ďalšou funkciou, ktorú ponúkajú niektoré webové stránky  je možnosť vytvoriť si vlastný životopis priamo na webstránke. K týmto životopisom majú prístup zamestnávatelia, ktorí hľadajú „nové talenty“. Ak sa im bude vaše CV zdať zaujímavé oslovia vás. 

 

 

Sociálne siete

Ak hľadáte prácu prostredníctvom internetu môžete to skúsiť aj na sociálnych sieťach. Dajte vedieť všetkým, že hľadáte prácu. Nezabudnite ale uviesť oblasť v ktorej chcete pracovať. Možno niekto, koho máte v priateľoch hľadá práve zamestnanca ako ste vy.

 

Keď sme už pri sociálnych sieťach dajte si na svojom profile záležať. Váš budúci zamestnávateľ si môže prezrieť vaše profily, zistí tak aké máte záujmy, čo robíte vo voľnom čase, ako sa správate v súkromí atď.  Vaša prezentácia na sociálnych sieťach môže zamestnávateľa primäť k tomu aby vás pozval na rozhovor ale aj ho od toho odradiť.  

 

 

Nie je portál ako portál

Prácu cez internet si hľadajte na väčších a známych portáloch, ktoré sú zamerané hlavne na inzerciu pracovných ponúk. Zamestnávatelia si väčšinou za inzerciu na stránkach musia zaplatiť. Máte tak istotu, že ide o serióznu pracovnú ponuku a že za inzerátom je reálny človek, ktorý naozaj hľadá zamestnanca. 

 

Nájsť prácu na internete nie je náročné. Stačí len vedieť kde hľadať. Z množstva pracovných ponúk si môžete vybrať tie, ktoré vás najviac zaujmú. Skôr ako odpoviete na ponuku dobre si celý inzerát prečítajte. Zamerajte sa hlavne na náplň práce, aby ste neboli neskôr prekvapení z toho, čo všetko sa od vás očakáva. 

 

 

Martina | 123jobs.sk | 123jobs Media s.r.o.