Ako sa pripraviť na pracovný pohovor

 

 

Našli ste výbornú pracovnú ponuku, na ktorú ste reagovali a teraz vás pozvali na pohovor? Gratulujeme. Je to znakom toho, že váš životopis a motivačný list zaujali. Dostali ste sa do užšieho výberu a pozvanie na pracovný pohovor je znakom, že o vás má spoločnosť záujem. Nezaspite ale na vavrínoch, na pohovor je isto pozvaných viac ľudí, z ktorých bude mať len jeden šťastie a pracovnú pozíciu aj získa. Dôležité je, aby ste obstáli aj v tejto konkurencii a zaujali aj na pohovore.

 

Pripravte sa na pracovný pohovor

Na pohovor by ste sa mali pripraviť už doma. Nedajú sa predpovedať všetky otázky, na ktoré budú od vás chcieť odpoveď, ale niektoré sa vás budú pýtať všade. Aspoň na tie by ste sa mali pripraviť. Na niektoré otázky bude stačiť stručná odpoveď ale pri niektorých bude dobré ak odpoveď aj vysvetlíte. Svoje šance na získanie zamestnania tak len zvýšite.

Pri pohovore neskáčte do reči. Odpovedajte až keď vám na to dajú priestor. Odpovedať by ste mali na každú otázku, aj na tie, na ktoré je možné nájsť odpoveď vo vašom životopise. 

Aj keď je samotný pohovor a jeho priebeh najdôležitejšou časťou mali by ste brať ohľad aj na všetko ostatné čo sa pohovoru týka. Podstatné je nie len to čo poviete, ale aj to akým dojmom pôsobíte.

 

Telefonický pohovor

Pred pohovorom vám môže zavolať personalista aby si ujasnil pár veci ohľadom samotného pohovoru. Môže si tak overiť váš záujem o pracovnú pozíciu ale aj overiť informácie, ktoré ste uviedli v životopise či motivačnom liste. Zároveň tak zistí ako reagujete na neočakávané situácie alebo ako pôsobíte, ako komunikujete a podobne.

 

Oblečenie

Šaty robia človeka a platí to obzvlášť pri pracovnom pohovore, kde by ste mali urobiť dobrý dojem už odo dverí. Nemusíte prísť rovno v obleku ale montérky tiež nie sú dobrou voľbou (ani v prípade, že sa uchádzate o prácu stavebného robotníka). 

Oblečenie prispôsobte svojej pozícii prípadne firemnej kultúre. Dôležité je aby ste sa v ňom cítili dobre (pokiaľ neviete chodiť v lodičkách určite si na pohovor nedávajte topánky na vysokom opätku. Môže sa stať, že sa pre vyvrtnutý členok na pohovor nedostavíte). Oblečenie by ale určite malo byť čisté a slušné. Zabudnite na hlboké výstrihy, obtiahnuté a vyzývavé oblečenie. Športové oblečenie, cyklodresy, turistické nohavice a pod. nie sú tiež vhodným oblečením. 

 

Čas príchodu na pohovor

Dostali ste pozvanie na pracovný pohovor kde je jasne napísané miesto, dátum a čas jeho uskutočnenia. Určite by ste nemali meškať. Ak vám hrozia po ceste zápchy vyberte sa na pohovor skôr. Neskorým príchodom vysielate zamestnávateľovi signál, že nie ste dochvíľni a možno aj to, že sa na vás nedá spoľahnúť. Ak meškáte na pohovor môže sa oprávnene domnievať, že budete  meškávať aj do práce alebo, že vám na tejto práci až tak nezáleží.

Ak ste v mieste, kde sa pohovor uskutoční ešte neboli poriadne si ho prezrite na mape. Zistite kade ísť, kde sa miesto presne nachádza a kde je najbližšie parkovisko (ak pôjdete autom). 

Cestou na pohovor majte pri sebe vždy telefón s číslom kontaktnej osoby. V prípade nepredvídaných okolností (meškajúci autobus, nehoda na ceste a pod.) oznámte, že budete meškať. 

 

Pár rád na záver

Nezabudnite si zobrať doklady. Okrem občianskeho preukazu a kartičky poistenca si vezmite aj životopis a pokojne aj inzerát, na ktorý ste reagovali. Ak vás v pozvánke požiadali o prinesenie ďalších dokladov (vysokoškolský diplom, maturitné vysvedčenie, doklad o absolvovaní kurzu,....)  nezabudnite na ne. 

Cigareta pred pohovorom? Zabudnite. Cigaretový dym je z vás cítiť aj pár minút po  tom ako ste dofajčili. A to nie len z vašich úst, ale aj oblečenia. To isté platí o alkohole. Asi by ste ani vy nezamestnali osobu, ktorá sa príde uchádzať o prácu pod vplyvom alkoholu. 

Ak žujete žuvačku pred pohovorom ju vyhoďte. 

Vypnite si zvonenie na mobilnom telefóne. Pokiaľ nečakáte životne dôležitý hovor (napr. od lekára) vypnite si telefón. Ak takýto hovor očakávate oznámte to personalistovi, isto vás pochopí. 

Zvládnuť pracovný pohovor nie je len o vašich odpovediach na otázky zamestnávateľa (personalistu).Snažte sa urobiť dobrý dojem, správajte sa slušne a kultivovane.

 

 

Martina | 123jobs.sk | 123jobs Media s.r.o.