Ako nájsť ideálne zamestnanie

 

 

Do práce musíte chodiť, do práce môžete ísť a do práce sa môžete aj tešiť. Ako ste na tom vy? Chodíte do práce len preto, lebo potrebujete financie a ako-tak to v nej vydržíte? Alebo sa do práce tešíte?

Pod pojmom ideálna práca si každý človek predstavuje niečo iné. Pre niekoho je ideálna práca tá, kde dostane vyšší plat, pre iného sú to benefity, ktoré pracovná pozícia ponúka. Niekto dáva prednosť práci, kde využije svoju kreativitu ďalší zas práci, kde sú jasne stanovené pravidlá. 

Pri výbere zamestnania kladieme dôraz na iné faktory než na to, či nás bude baviť. Medzi najčastejšie faktory, ktoré ovplyvňujú výber zamestnania patria:

 

Financie - plat

Výška platu je často faktorom, pre ktorý sa rozhodujeme či danú prácu vezmeme alebo sa obzrieme po niečom inom. Peniaze, aj keď sú istota finančnej bezpečnosti nám ale šťastie neprinesú. Potvrdzuje to viacero štúdií, prieskumov a aj osobných skúseností. 

Vyšší mesačný príjem navodí stav spokojnosti, ale pocit šťastia sa nemusí dostaviť. Ak nájdete pracovnú ponuku, kde vám ponúkajú nadštandardný príjem majte sa na pozore. Za nadštandardným príjmom môže byť aj nadštandardný pracovný čas alebo príliš vysoké nároky. 

 

Stres

Väčšina ľudí dá prednosť práci, kde je hladina stresu nízka. Dajte si ale pozor, takáto práca je často nudná. Ak chodíte do práce a viete, že vás tam bude čakať stále to isté začne vás to po čase nudiť. Rovnako nie je dobrá práca kde sa budú na vás klásť príliš vysoké požiadavky. Ak jej nároky presiahnu vaše schopnosti bude to príliš stresujúce. Výbornou prácou je tá, kde vaše schopnosti budú vyhovovať požiadavkám práce. Mierne vyššie požiadavky vás zas môžu posúvať dopredu čím dochádza k rozvoju osobnosti,  možnému kariérnemu rastu čo sa zas môže odraziť aj na vašom plate či odmenách. 

 

 

Ideálne zamestnanie podľa osobnosti

Ideálna práca je pre každého iná. Ak neviete, ktoré zamestnanie by bolo pre vás to „pravé“ môžete skúsiť vyplniť osobnostný dotazník, ktorý vám pomôže spoznať sa. Odhalí vaše povahové vlastnosti, na ktorých základe si môžete vybrať konkrétne zamestnanie.

 

Realista – dávajú prednosť konkrétnym, praktickým a fyzickým aktivitám, pri ktorých je potrebná sila a koordinácia (vodič, farmár, inštalatér, opravár áut, letový inžinier, policajt,...).

 

Investigatívna osobnosť – hodia sa do zamestnaní kde je potrebná schopnosť riešiť problémy, logické uvažovanie a abstrakcia (práca vo výskume, chemik, biológ, veterinár, počítačový vývojár,...).

 

Sociálna osobnosť – vyhľadávajú prácu v kolektíve, riešia problémy a majú potrebu pomáhať ľuďom (psychológ, zdravotná sestra, sociálny pracovník, tréner, ...).

 

Umelec – kreatívni ľudia, ktorí sa potrebujú v práci vyjadriť, kde môžu pustiť uzdu svojej fantázii (herec, maliar, tanečník, návrhár, skladateľ,...).

 

Podnikavá osobnosť – vodcovské typy, ktoré majú vysokú mieru asertivity. Majú výborné presvedčovacie a riadiace (manažérske) schopnosti (sudcovia, právnici, obchodníci, predajcovia, riaditeľ,...).

 

Konvenčná osobnosť – dáva prednosť práci v administratíve. Obľubuje pravidlá a kontrolu a hľadá istotu (úradník, poštár, sekretárka, účtovník,...).

 

 

Aká je ideálna práca

Pokiaľ vás práca baví, chodíte do nej s radosťou a napĺňa vás pocitom úspechu máte ideálnu prácu. Možno svoju ideálnu prácu už máte vysnívanú otázka je či vás bude baviť a napĺňať pocitom zadosťučinenia. Vaše predstavy o ideálnej práci sa môžu s realitou rozchádzať. 

Ak neviete presne aký typ práce vás napĺňa prihláste sa na stáź, prax, brigádu alebo na čas skúste nejakú dobrovoľnícku činnosť. Len minimum ľudí sa v ideálnej práci zamestnalo hneď. Väčšina ľudí niekoľko zamestnaní vymení kým nájde tú pravú a niektorí zostávajú v práci stále aj keď im „nesadne“. Nebojte sa zmeniť zamestnanie. Len tak najlepšie zistíte aký typ práce je pre vás ideálny. Ak pracujete samostatne skúste sa zamestnať v kolektíve, ak vám nevyhovuje práca v administrácii možno sa budete cítiť lepšie ako sociálny pracovník. Takto najlepšie, na vlastnej koži, zistíte aké práca je pre vás tá najlepšia. 

 

 

Martina | 123jobs.sk | 123jobs Media s.r.o.